Font Boyutunu Byt Font Boyutunu Klt Yazıcı Dostu Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin
Şehitlere Rağmen Oslo Süreci Yeniden BaşlıyorBAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, katıldığı Kanal 7’deki canlı yayında şunları söyledi:


Bu Haber 6641 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2012-09-27 12:58:08

Başbakan Erdoğan, Oslo görüşmeleri ile ilgili sorulan bir soruya şu şekilde yanıt verdi...

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İskele Sancak programına katıldı ve birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Oslo görüşmeleri ile ilgili sorulan bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, Abdullah Öcalan'ı kastederek 'İmralı ile görüşmeler olabilir' diyerek yeni Oslo görüşmelerinin olabileceğinin sinyallerini verdi.

 

İŞTE ERDOĞAN'IN KONU İLE İLGİLİ SÖZLERİ:

 

Biz Beşir Bey'i ilgili ülkelere gönderdik incelemelerde bulundu. Emre bey ve Hakan Bey dönemlerinde ilgili taraflarla görüşmelerimiz oldu. Kesilmenin nedeni de iletişimde samimiyetsizlik yüzünden oldu.

 

'BELGELERİ MEDYAYA SERVİS ETTİLER'

 

Bölücü terör örgütü yanlış ve yanan haberi terör örgütü ifşa etti. Kendilerine göre hazırladıkları belgeyi bazı yazılı ve görsel medyaya servis ettiler. Belki görüşülenlerden bazıları da o metin içinde vardı. Önce Hakan Beyin üzerine gidildi, sonra da benim üzerime geleceklerdi. Ben o dönem Müsteşarımın üzerine neden gidiyorsunuz benim üzerime gelin demiştm. Biz devlet yönetiyoruz, bakkal yönetmiyoruz. O ülkedeki yönetim adi suçlarda anarşi ile ilgili tüm suçlarda onları kullanır, görevleri de budur. Çözüm için ne gerekiyorsa bunu yapmak durumundayız. İstihbarat teşkilatı başındaki arkadaşlarda bize önerileri olmuştur.

Başbakan Erdoğan, CHP ile yapılan görüşmelere değinirken CHP'ye iki parti arasında ortak çalışma yapılması teklifinde bulunduklarını, MHP'den olumsuz tavrına karşın CHP'nin hala bir cevap vermediklerini ve atılan bir adım olmadığını söyledi. Biz yine de CHP'ye aynı teklifi yineleyeceğiz. Bu arada İmralı ile görüşmeler yine olabilir.  İmralı'da avukatlarını kendisi de kabul etmiyor, zaman zaman bizim de kabul etmediğimiz de oldu. Çünkü görüşmeleri manipüle edilerek dışarıya haberler aktadıldı.

 

Başbakan Erdoğan'ın İskele Sancak programında yaptığı açıklamalar;

 

Dünyada akaryakıta gelen zamların doğalgaz fiyatını etkilediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Yapmadığınız takdirde Hazine'den ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu da sizi aynen komşu ülkelerdeki duruma getirir." uyarısında bulundu. Kanal 7'deki İskele Sancak programında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, Oslo süreciyle ilgili de önemli değerlendirmeler yaptı. Geçmişte hem İmralı hem de Oslo'da görüşmeler yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "İmralı ile görüşmeler yine olabilir." dedi. Başbakan, Balyoz darbe planı davasıyla ilgili mahkeme kararı hakkında da, "Yargı bu konuda çok hassas davrandı, bunu kabullenmek lazım." diye konuştu.

 

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, Balyoz darbe planı davasıyla ilgili mahkeme kararı hakkında ilk kez yorum yaptı. Yargı sürecinin halen devam ettiği ve Yargıtay aşamasının beklenmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yapan Erdoğan, mahkemeye yönelik eleştirilere ise katılmadı. Tam aksine, "Yargı bu konuyla ilgili olarak çok hassas davrandı, bunu kabullenmek lazım." değerlendirmesinde bulundu. Dün akşam Kanal 7'de İskele Sancak programının canlı yayın konuğu olan Erdoğan, sanık avukatlarının da tavrını eleştirdi. "Avukatların süreç içerisindeki tavırlarını görmezlikten gelemeyiz, kah boykot ettiler kah bağırıp çağırdılar hatta hatta hakimlere hakaretler de oldu. Bunlar çirkin şeylerdi." dedi. Avukatların duruşmalara katılmamasının yargılama sürecini daha da uzattığını hatırlattı. Yargılama konusunun da çok ağır bir konu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu ülkede bir hükümetle ilgili geçen çok şeyler var. Neticelenmiş veya neticelenmemiş o ayrı bir konu ama bir yerde doğrudan muhatabıyız. Dikkat ederseniz buna rağmen tahrik edici olarak olaya girmedik. 'Bu ülkenin savcıları var üzerlerine düşeni yapsınlar' dedik." ifadelerini kullandı.

 

Başbakan Erdoğan, Oslo görüşmeleri ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı. Hem İmralı hem de Oslo'da görüşmeler yapıldığını dile getiren Erdoğan, iyi niyetle bir çözüm üretme gayreti içinde olduklarını anlattı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Başbakanlık müsteşar yardımcısı olduğu dönemde gerçekleşen Oslo görüşmesinin, 'son' olmadığını, ondan sonra da devam ettiğini açıkladı. Başbakan, "MİT müsteşarı olarak Emre Bey zamanından itibaren başlattık görüşmeleri. Hakan Bey'de de aynı şekilde devam ettik." dedi. Görüşmenin ses kaydının internete düşmesiyle de sürecin kesildiğini söyledi. Bunu da şöyle ifade etti: "Kesilmenin bazı sebepleri oldu. O sebep de iletişimdeki samimiyetsizlikti. Bu samimiyet olmayınca, ister istemez burada keselim dedik."

 

Erdoğan, "O görüşmelerde nereye kadar gelinmişti?" sorusuna karşılık CHP'nin de gündeme getirdiği protokol iddialarını hatırlattı. Bölücü terör örgütü PKK'nın bu uydurma protokolü gündeme getirdiğini kaydederek şöyle devam etti: "O bir belge değil. Kendilerinin hazırladığı, uydurma 9, 10 maddelik bir yazı. Ama bunu belge olarak sundular. Bir evrakın belge olabilmesi için tarafların onun altında imzalarının olması lazım. Orada imza olsa, müsteşarıma 'Nasıl attın bunu?' diye sorardım."

 

Başbakan'a, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Hiçbir şart öne sürmeden biz yeniden müzakereye hazırız" çağrısı da soruldu. "Bu konularda tabii BDP'nin bu çağrısını ne denli değerlendiririz, kaale alırız o ayrı bir konu." diyen Erdoğan, çarpıcı bir açıklama yaparak, "İmralı ile ilgili görüşmeler yine olabilir." dedi. Teröristbaşı Öcalan'ın, kardeşi Osman Öcalan'la bu çerçevede İmralı'da görüştürüldüğünü de bildirdi."

 

Erdoğan, pazar günü yapılacak AK Parti kongresiyle ilgili soruları da cevapladı. Konuşmasının balkon konuşmalarını da aşan bir içeriğe sahip olacağını söyledi. Bir soru üzerine, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin de kongreye davetli yabancı devlet adamları arasında bulunduğunu bildirdi. Ancak henüz bir cevap gelmediğini aktardı. Onun dışında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, K.Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak Meclis Başkanı Nuceyfi, eski Almanya Başbakanı Schröder, eski Pakistan Başbakanı Gilani, Hamas lideri Halid Meşal, Tunus Nahda Hareketi lideri Gannuşi ile birlikte 40 civarında misafirin geleceğini söyledi. Maliki'nin gelmesi durumunda çok memnun olacaklarını da ekledi.

 

Başbakan, cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili dün Taraf gazetesinde yayımlanan anketle ilgili olaraksa ağır konuştu. "Bu gazetenin benim nezdimde hiçbir kıymet-i harbiyesi yok." ifadesini kullandı. Bu tür anketleri 'sipariş' olarak niteledi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aralarına nifak sokulmak istendiğini öne sürdü.

 

'TÜSİAD yerli otomobil yapmamak için ne gerekiyorsa yaptı'

Bu arada Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorusu üzerine, "Başbakan'dan korkmuyorum." diyen TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'i de cevapladı. Erdoğan, şunları söyledi: "Bir hanımefendinin benden korkup korkmamak gibi bir yaklaşım içine girmesini doğru bulmam. Böyle bir soru sorulduysa onun cevabı bu olmamalıdır. Benim de TÜSİAD'ın başındaki bir hanımefendiyi korkutmak gibi bir derdim yok. Böyle bir seviyesizliğin içine de girmem. Ama kurumsal olarak bir yanlışın içine girdikleri zaman o da bizden gereken cevabı alırlar. En azından ben o kurumu boykot ederim. Yaptığım budur. TÜSİAD'ın daha farklı işlevinin olması lazım. Ben TÜSİAD toplantısında bir çağrı yaptım ama yerli otomobili yapmamak için ne gerekiyorsa onun adımlarını attılar. Benim geçmişteki bazı şeyler aklıma geldi. Yine TÜSİAD içerisindeki, bu ülkenin devlerinden birinin sözü aklıma geldi; 'Ben böyle bir şeyi yapmasam da ithal ederim.' demişti. Böyle bir zihniyet, bu ülkenin değerleri noktasında bu ülkeyi sıçratmaz. İşte bu ekonomide frene basmaktır. Benimkisi kurumsal bazda bir değerlendirmedir. 'Korkarım-korkmam'... Nerden çıktı bu ya? Benim böyle bir derdim yok. Bir hanımefendiyi korkutmak gibi aşağılık bir durum içine girmem. Benim tepkim kurumsaldır. Kendilerini normalleşme içine sokmadıkları müddetçe benim bu tavrım aynen devam edecektir."

 

Doğalgaza da zam gelecek

 

"Akaryakıt zammı, aslında normal zamanlardaki fiyatları piyasa belirliyor. Fakat biz 2009'dan itibaren şu anki tür zammı yapmadık. Şu anki zam dengelerle alakalı. Özellikle de doğalgaz noktasında yine sabırlı gittik fakat dünyadaki akaryakıta gelen zamlar nedeniyle doğalgaz ciddi manada etkileniyor. Biz tabii doğalgaza da bu zammı mecburen yapmak durumundayız. Bu zammı yapmadığınız takdirde, Hazine'den ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu da sizi aynen komşu ülkelerdeki duruma getirir. Biz aynı duruma düşmek istemiyoruz. Doğalgaza kışa girerken böyle bir adımı atacağız."

Etiketler : sehitlere ragmen oslo sureci yeniden basliyor

PNT Nuke ve Php Nuke Türkçe Destek Sitesi - Şehitlere Rağmen Oslo Süreci Yeniden Başlıyor
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.


Ünlü sanatçı Neşet Ertaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti
NEŞET ERTAŞ HAYATINI KAYBETTİ - ( 2012-09-25 10:10:21 )
NECDET ÖZEL LİDER KADRONUN PEŞİNDEYİZ - ( 2012-09-26 14:03:51 )
ÖSYM, parmak izi ve retina önlemi alabilecek - ( 2012-09-26 14:21:51 )
Şehitlere Rağmen Oslo Süreci Yeniden Başlıyor - ( 2012-09-27 12:58:08 )
Suriye Tezkeresi Meclis'te - ( 2012-10-04 15:12:59 )
Önder Aytaç’tan Başbakan’a ağır küfür - ( 2012-10-04 18:46:27 )
Rusya'dan Türkiye'ye sert uyarı! - ( 2012-10-06 18:05:08 )
Haber Değil Hayat Ka...
Herkesin kendi hayatı diyebilirsiniz ama para karşılığı başkalarıyla birlikte olmak ya da ...
0 Yorum Eklendi
KPSS 2010 hırsızlığı...

İki yıl önceki KPSS sınavında şaibe olduğuna dair habere doğrulama geldi. Bilir...
0 Yorum Eklendi

ÖSYM'nin KPSS Tercih...
Memur adayları büyük bir umutla KPSS tercihlerini yapmak için ÖSYM'nin sitesine girdiler a...
2 Yorum Eklendi
DÜNYACA ÜNLÜ HACKER ...
İnternetin en büyük torrent portallarından biri olan ve korsan içerikleri...
0 Yorum Eklendi
ÖSYM, parmak izi ve ...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yeni sınav y&oum...
0 Yorum Eklendi

KPSS'DE 38 PUAN ALDI...
KPSS 2012 / 2. atamalarında Çorum'a restoratör olarak , KPSS Lisans sınavından 38,31263 pu...
1 Yorum Eklendi
Bdp'li Vekilin karde...

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi Nurettin Demirtaş'ın dağda oldu...
0 Yorum Eklendi

Chrome'u hackle Mily...

4 Yorum Eklendi

MÜSLÜM BABA HAYATINI...

Bypass ameliyatı olmak için hastaneye yatan ve ameliyat sonrasında akciğer pr...
0 Yorum Eklendi

BİLGİSAYAR DÜNYASINI...
Bilgisayar dünyasının kral işletim sistemi belirlendi. İnternet kullanıcılarının en çok te...
2 Yorum Eklendi